Головна » Професійний блог » Угода сторін – універсальна підстава звільнення

Угода сторін – універсальна підстава звільнення

Часто буває, що ані працівник ані роботодавець не мають бажання продовжувати співпрацю, що неминуче призводить до звільнення такого працівника. То ж як правильно звільнити працівника? Ініціатива може виходити від будь-якої сторони, а умови звільнення є предметом обговорення. Звільнення працівника за угодою сторін передбачено п.1.ст.36 КЗпП України. Таке звільнення можливе у будь-який час, коли між роботодавцем та працівником досягнуто угоду про припинення трудового договору.

Як зазначалось, пропозиція про припинення трудового договору може надходити як з боку працівника так і від роботодавця. Якщо звільнення ініціює працівник, то він подає заяву на ім’я керівника, в якій просить звільнити його у зазначений термін з посиланням на пункт 1 статті 36 КЗпП. При цьому працівник не зобов’язаний відпрацювати два тижні.

Законом не встановлено форму угоди сторін про припинення трудового договору. Така угода може бути виражена як в усній так і в письмовій формі. Проте, щоб забезпечити сторони від можливих претензій один до одного все ж слід застосовувати письмову форму угоди, особливо, якщо ініціатива поступила саме від роботодавця. Верховний Суд України висловив  правову позицію щодо припинення трудових договорів за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП). Так,  суди, розглядаючи позовні вимоги щодо оскарження звільнення за угодою сторін, повинні з’ясувати: чи дійсно існувала домовленість сторін про припинення трудового договору за взаємною згодою; чи було волевиявлення працівника на припинення трудового договору в момент видачі наказу про звільнення; чи не заявляв працівник про анулювання попередньої домовленості сторін щодо припинення договору за угодою сторін. Таким чином, для дотримання своїх інтересів та уникнення оскарження звільнення роботодавцям слід забезпечити укладення письмових угод про припинення трудових відносин у формі окремого документа, з якого чітко випливатиме дійсне волевиявлення і працівника, і роботодавця.

Отже, при досягненні домовленості про розірвання трудового договору за угодою сторін звільнення працівника оформляється наказом роботодавця. З працівником в день звільнення проводиться повний розрахунок (виплата заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку та ін.) та видається йому оформлена трудова книжка. Слід зазначити, що звільнення працівникам за угодою сторін не дає йому права на отримання вихідної допомоги проте, роботодавець може виплатити компенсацію чи допомогу на власний розсуд.

Переваги при звільненні за угодою сторін існують як для працівників так і для роботодавців:

1. Працівник не зобов’язаний попереджати роботодавця за два тижні про звільнення;
2. Можливість розірвання не тільки безстрокового трудового договору але й строкового у визначений сторонами день;
3. Можливість звільнення у день подання заяви;
4. Немає заборони на звільнення під час відпустки чи в період тимчасової непрацездатності;

Таким чином важливо правильно звільнити працівника, щоб у майбутньому уникнути судових позовів.

Якщо у Вас виникли запитання – телефонуйте нам 066-6595949

Найцікавіше тут:

Ми раді запропонувати для Вас юридичне консультування з трудового законодавства та практичні інструменти для ефективного вирішення проблем з оформленням персоналу:

  • Трудовий договір для чіткого регулювання трудових відносин та умов випробувального терміну при прийомі на роботу;
  • Угода про конфіденційність для захисту Вашої інтелектуальної власності і ділової репутації;
  • Договір про повну матеріальну відповідальність для збереження майна і активів бізнесу;
  • Угода про навчання (стажування) персоналу для захисту інвестицій в навчання і розвиток працівників; при потребі, забезпечить відшкодування працівником вартості такого навчання;
  • Договір підряду на виконання робіт дозволить вивести функції працівника поза штат та оформити з ним договір цивільно-правового характеру (договір ЦПХ), щоб заощадити на фонді зарплати і податках.

При розробці договорів ми врахуємо специфіку Вашого бізнесу, судову і ділову практику та застосуємо положення, які довели свою ефективність в роботі, відповідають вимогам закону і Вашим інтересам. Результат нашої роботи – чесний та вигідний варіант співпраці з працівниками і надійний юридичний захист.

Маючи рішення, яких ще немає у конкурентів, Ви гарантовано отримаєте конкурентну перевагу вже зараз. Телефонуйте, щоб ми допомогли Вам грамотно оформити працівників та реєструйтесь на наш практичний семінар з кадрового законодавства.

Телефонуйте 066-6595949

Наша компанія надає професійні юридичні послуги з ведення кадрової документації та оформлення працівників. Гарантуємо юридичний захист при перевірках Держпраці. Ви можете отримати професійну консультацію юриста в спеціалізованій компанії вже зараз. Зателефонуйте нам – 066-6595949. Будемо раді зустрітись в нашому офісі в м. Івано-Франківську чи запропонувати послуги юриста дистанційно.

Інші статті: