На сьогоднішній день досить поширеною є зовнішньоекономічна діяльність в сфері експорту робіт (послуг). Процедури пов’язані з такою діяльністю (укладення договору, валютний контроль банків) потребують значного використання сил, часу та матеріальних витрат компаній-експортерів, що призводить до поширення «тіньових» розрахунків.
Крім того, законодавцями зазначається, що механізм здійснення такої діяльності є занадто забюрократизованими, що створює суттєві бар’єри для експорту робіт (послуг). У зв’язку з цим 3 листопада 2016 року Верховна Рада України проголосувала за законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг). Даний закон передбачає спрощену процедуру укладення зовнішньоекономічних договорів (контрактів), бухгалтерського обліку та фінансової звітності, а також скасування валютного контролю для операцій з експорту послуг.
Основними новаціями даного закону є:
1. Експортери послуг зможуть укладати зовнішньоекономічні договори (контракти) не лише в письмовій формі, а й в електронній, шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунку (інвойсу).
2. Заборона банкам вимагати переклад документів на українську мову, у разі якщо вони оформлені англійською. Крім того, така заборона поширюється на документи викладені іншою іноземною мовою з одночасним викладенням українською (англійською) мовою.
3. Рахунок (інвойс) визнаватиметься первинним документом, що має спростити процедури ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
4. З метою ідентифікації валютної виручки як такої, що отримана від експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності, банки мають право вимагати від резидентів надання виставленого нерезиденту рахунку (інвойсу).