Головна » Професійний блог » Перевірки держпраці по новому

Перевірки держпраці по новому

Порушення законодавства про працю можуть потягти за собою великі штрафи. Про непомірні розміри штрафів відомо кожному підприємцю, який створює робочі місця. Ми розуміємо побоювання роботодавців та інформуємо їх, щоб останні уникали помилок при перевірках. Отже, хто і як перевіряє роботодавців ми розглянемо нижче.

Постановою КМУ № 96 від 11.02.2015р. встановлено, що  Державна служба України з питань праці (Держпраця) є центральним органом виконавчої влади з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до Постанови КМУ № 295, що була прийнята 26.04.2017р., державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці.

Інспекційні відвідування проводяться:

1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;
2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;
3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1,2, 4-7;
4) за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю;
5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю;
6) за інформацією:
Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;
ДФС та її територіальних органів про:
– невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності;
– факти порушення законодавства про працю, виявлені у ході здійснення контрольних повноважень;
– факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом;
– роботодавців, що мають заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, що перевищує мінімальний страховий внесок за кожного працівника;
Пенсійного фонду України та його територіальних органів про:
– роботодавців, які нараховують заробітну плату менше мінімальної;
– роботодавців, у яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу;
– роботодавців, у яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків;
– працівників, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року;
– роботодавців, у яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці;
– роботодавців, у яких протягом року не проводилась індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації;
– роботодавців, у яких 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах цивільно-правових договорів;
– роботодавців з чисельністю 20 і більше працівників, у яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників;
7) за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених в ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю.

Перш ніж розпочати проведення інспекційного відвідування, інспектор праці повинен пред’явити Вам (якщо Ви керівник) або уповноваженій Вами посадовій особі своє службове посвідченняУ разі, якщо інспектор не пред’явив службове посвідчення, то Ви маєте право не допускати його до проведення інспекційного відвідування.

Тривалість інспекційного відвідування, невиїзного інспектування не може перевищувати 10 робочих днів, для суб’єктів мікропідприємництва та малого підприємництва – двох робочих днів. Якщо строк проведення інспекційного відвідування перевищує вказані строки, то Ви сміло можете не допускати інспектора праці до проведення інспекційного відвідування.

Варто також зазначити, що ще однією підставою для не допуску інспектора праці до проведення інспекційного відвідування є відсутність на офіційному веб-сайті Держпраці рішення Мінсоцполітики про форми службового посвідчення інспектора праці, акта, довідки, припису, вимоги, перелік питань, що підлягають інспектуванню.

Окрім того, Ви маєте право вимагати від інспектора праці внесення запису про проведення інспекційного відвідування до відповідного Журналу перевірок (у разі його наявності).

 За результатами проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування інспектор Держпраці складає акт у 2-ох примірниках, один з яких залишається у Вас, як об’єкта відвідування, а другий – в органах Держпраці. Якщо Ви, як керівник об’єкта відвідування або уповноважена ним особа не погоджуєтесь з інформацією, яка викладена в акті, то в такому разі акт підписується із зазначенням відповідних зауважень. Окрім того, такі зауваження можуть бути подані Вами не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акта.

 У разі виявлення порушень законодавства про працю інспектор праці може скласти припис про їх усунення. Припис складається у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, який проводив інспекційне відвідування або невиїзне інспектування, та керівником об’єкта відвідування або його уповноваженим представником. Один примірник припису залишається у Вас, як об’єкта відвідування.

У приписі зазначається строк для усунення виявлених порушень. У разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються.

    Отже, захистити свої права при здійсненні інспектором праці інспекційного відвідування або невиїзного інспектування можна таким чином:

  1. Вимагати пред’явлення інспектором праці службового посвідчення;
  2. Уважно перевіряти строки проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, щоб вони не перевищували – 10 робочих днів або 2 робочих днів;
  3. Акт складений за результатами проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування необхідно уважно читати перед підписанням та не боятися вносити свої зауваження, якщо такі є, а також обов’язково вимагати надати примірник складеного Акту Вам.
  4. Варто пам’ятати, що Ви можете вказувати свої зауваження не лише під час підписання Акта, а й безпосередньо подавати їх в письмовій формі до органу, що здійснював інспекційне відвідування чи невиїзне інспектування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання Акта.
  5. Якщо Вам складений припис, то варто усунути вказані у ньому недоліки у термін, що зазначений в ньому.
  6. Якщо Ви не погоджуєтесь з Актом складеним за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування та вважаєте, що Ваші права були порушені, не боятися оскаржувати дії та рішення посадових осіб органів Держпраці як в адміністративному порядку, так і в суді.
  7. У разі подання заяви до суду про оскарження дій та рішень посадових осіб органів Держпраці обов’язково в процесі судового розгляду ознайомлюватися з матеріалами справи, подавати клопотання, давати пояснення, залучати свідків, експертів та інших осіб, які можуть підтвердити факт порушення.

Звертаємо Вашу увагу, що Державною службою України з питань праці затверджено план заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Держпраці по Україні на 2018 рік. Ви можете скачати його за вказаним посиланням – План перевірок Держпраці по Україні на 2018 рік.

План  здійснення заходів державного нагляду (контролю) Управління Держпраці в Івано-Франківській області на 2018 рік, можна скачати за посиланням – План перевірок Держпраці в Івано-Франківській області 2018 рік.

Окрім того, безкоштовно перевірити, чи включено Вас, як суб’єкта господарювання, до  Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік,  не лише органами Держпраці, а й іншими державними органами можна на сайті ІАС ДНК – https://ias.brdo.com.ua/.

Ми рекомендуємо своїм клієнтам правильно оформляти своїх працівників і вести кадровий облік як то передбачено законом. На сам кінець, пам’ятайте, для того щоб бути впевненими у своєму захисті і захисті свого бізнесу варто залучитися підтримкою кваліфікованих юристів, які зможуть надати Вам юридичну допомогу під час проведення інспекційних відвідувань чи невиїзних інспектувань.

Ви можете отримати професійну консультацію юриста в спеціалізованій компанії вже зараз. Зателефонуйте нам – 066-6595949. Ми команда фахівців, що готові надати Вам юридичну допомогу коли до Вас уже прийшли інспектори праці, а також здійснити повний юридичний аудит вашого бізнесу, щоб виявити  можливі ризики, визначити стан юридичної документації Вашої компанії,  а отже захистити себе від порушень законодавства у майбутньому.

Якщо у Вас виникли запитання – телефонуйте нам 066-6595949

Будемо раді зустрітись в нашому офісі в м. Івано-Франківську чи запропонувати послуги юриста дистанційно. Ви отримаєте кадровика і юриста в одній компанії вже зараз. Зателефонуйте нам – 066-6595949.

Інші статті: