Головна » Професійний блог » ТОВ чи ПП? Що обрати

ТОВ чи ПП? Що обрати

Право на зайняття підприємницькою діяльністю може здійснюватися по-різному: через створення фірми або реєстрацію ФОП. Засновник бізнесу самостійно вирішує, яку саме форму роботи обрати, адже ст. 45 Господарського кодексу України передбачає, що підприємництво в Україні здійснюється в будь-яких організаційних формах, передбачених законом, на вибір підприємця. Найбільш поширеними формами підприємництва у вигляді фірми є Приватне підприємство та Товариство з обмеженою відповідальністю.

Приватне підприємство (ПП) – це підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб’єкта господарювання – юридичної особи.

Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) – це господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов’язаннями тільки своїм майном.

Якщо порядок створення, організації та ведення діяльності ТОВ чітко закріплено на законодавчому рівні, то чинне законодавство України не містить чіткого порядку створення та діяльності ПП. В такому випадку доводиться керуватися загальними нормами Цивільного та Господарського кодексу. Не зважаючи на це, ПП більшою мірою схоже до ТОВ, а саме: порядком реєстрації, роботою, відповідальністю учасників, порядком припинення та іншим.

Для створення ПП або ТОВ, їх засновники розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма засновниками. Якщо законом передбачено, що установчим документом на підставі якого діє ТОВ є статут, то для ПП дане питання не врегульоване законодавством. Проте, не зважаючи на відсутність в законі спеціальної вказівки щодо приватних підприємств, можна зробити висновок, що єдиним і обов’язковим для даного виду підприємств (як і для ТОВ) установчим документом є статут.

Засновниками ТОВ або ПП обов’язково повинен бути сформований статутний капітал, який повинен бути поділений на частки, і який формується за рахунок внесків засновників. Внески можуть бути зроблені грошовими коштами, цінними паперами, об’єктами інтелектуальної власності, іншими речами або майновими чи іншими відчужуваними правами, що мають грошову оцінку тощо. Грошова оцінка вкладу засновника визначається самим засновником, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці.

ТОВ і ПП відповідають по своїх зобов’язаннях всім своїм майном. Натомість їх учасники не відповідають за зобов’язаннями ТОВ чи ПП і несуть ризик збитків, пов’язаних з їх діяльністю, у межах вартості своїх вкладів.

І все ж необхідно розмежовувати ці дві організаційно-правові форми підприємницької діяльності.

Першим критерієм за яким ПП відрізняється від ТОВ є їх форма власності. На відміну від ТОВ, яке може бути будь-якої форми власності, ПП може створюватися лише на основі приватної форми власності.

Відповідно до чинного законодавства України, засновником ТОВ може бути одна або декілька осіб, як фізичних, так і юридичних. Натомість ПП може створюватися на основі приватної власності або однієї чи кількох фізичних осіб, або однієї юридичної особи. Мати змішаний склад засновників (фізичних та юридичних осіб) або складатися з декількох юридичних осіб ПП не може.

Крім того, законодавством встановлено обмеження щодо максимальної кількості осіб, які можуть бути учасниками ТОВ – їх кількість не повинна перевищувати 100 осіб. Для ПП таких обмежень немає, а отже їх може бути скільки завгодно.

Таким чином, суттєвим недоліком ПП, на відмінно від ТОВ є відсутність прямої вказівки закону, яка б чітко регулювала порядок його створення, вирішення «внутрішніх» питань (права та обов’язки засновників, розподіл прибутку, порядок прийняття рішень тощо). Все це вказує на те, що ПП є найменш захищеною законодавством організаційно – правовою формою підприємницької діяльності. Крім того, поняття “приватне підприємство” вказує лише на форму власності, а не на особливості у заснуванні чи управлінні підприємством, а тому приватне підприємство як організаційна форма потребує законодавчого уточнення.

Юрій Жураківський, Любов Левицька
м. Івано-Франківськ, ТОВ “ЗАХІДНО-УКРАЇНСЬКА ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ”

Є ідея? То варто стартувати. Ми допоможемо! Наша компанія надає юридичні послуги з реєстрації юридичної особи. Співпраця з нами – це відмінних результат і задоволення.

Запис на консультацію юриста за телефоном 066-6595949

Найцікавіше тут:

Хочете займатись бізнесом, не відволікаючись на юридичну рутину? Сфокусуйтеся на своєму бізнесі, а про решту подбаємо ми. ТОВ «Західно-українська юридична компанія» спеціалізована юридична фірма, яка допомагає підприємцям з 2001 року. Ми раді проконсультувати Вас з господарського і податкового законодавства та зареєструвати Вашу справу як юридичну особу чи ФОП.

Комплексна послуга з реєстрації бізнесу включає в себе  підготовку установчих документів (статут і протокол), підбір видів діяльності за КВЕД, державну реєстрацію компанії, виготовлення печатки, реєстрація платником ПДВ чи ЄП, а також юридичні консультації щодо оподаткування, структури власності і управління, використання найманої праці. Вартість реєстрації юридичної особи “під ключ” – 4 500,00 грн.

Якщо Ви хочете працювати як фізична особа – підприємець ми допоможемо Вам зареєструватись та пройти усі формальні процедури в податковій службі при обранні спрощеної системи оподаткування. Вартість реєстрації ФОП – 1 200,00 грн.

Маючи рішення, яких ще немає у конкурентів, Ви гарантовано отримаєте конкурентну перевагу вже зараз. Телефонуйте, щоб ми допомогли Вам зареєструвати власний бізнес та стати платником єдиного податку.

Перелік документів та ціни тут

Телефонуйте нам – 066-6595949

Західно-українська юридична компанія – юрист і кадровик в одній компанії. Будемо раді зустрітись в нашому офісі в м. Івано-Франківськ або запропонувати послуги юриста чи облік кадрів дистанційно.

При потребі ми, зареєструємо для Вас компанію чи ФОП на єдиному податку або платника ПДВ.

Інші статті: